There were 238 entries judged and 122 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stFACESimon GladdingAmateur14C: Scottish ExportHertford Brew Club
2ndJonny CooperDIPA LOVE22A: Double IPACornwall homebrewers
3rdJerry PringleBlack Metal Mic Czech3D: Czech Dark LagerBrewcialism

Winning Entries

Table 1: INTERNATIONAL LAGERS & ALES (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJerry PringleBlack Metal Mic Czech3D: Czech Dark Lager
2ndMatt PiskaPhrasing BOOM!1C: Cream Ale
3rdJerry PringleMic Czech3B: Czech Premium Pale Lager

Table 2: WHEAT BEERS (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichal RodziewiczHigh 510A: Weissbier
2ndJames WilsonMen Vs Wheat10C: Weizenbock
3rdMichael CharlesWheat Home Alabama1D: American Wheat Beer

Table 3: UK BROWN BEERS (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stFACESimon GladdingAmateur14C: Scottish Export
2ndLee ImminsBring Your Daughter To The Porter13C: English Porter
3rdJason Jones
Co-Brewer: TAG TEAM/Charlie Abbott
Heavy On The Chips13C: English Porter

Table 4: SPICE & EXPERIMENTAL BEERS (19 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stFraser WithersTea Junction30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndJames WilsonChocolate Bomb30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdMark CharlwoodDiet Dark Lord30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 5: AMERICAN STRONG (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJonny CooperDIPA LOVE22A: Double IPA
2ndIan HewittDDH Citra DIPA22A: Double IPA
3rdDavid FleckOl' Dusty22B: American Strong Ale

Table 21: GERMAN LAGERS & ALES (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stCharles Abbott
Co-Brewer: Jason Jones
Poh Tay Tor9A: Doppelbock
2ndMark SandersonDaisycutter5B: Kolsch
3rdMark SandersonPerle's Cafe5D: German Pils

Table 22: STOUTS (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGeorge HedleyMinnie Caldwells Cat16A: Sweet Stout
2ndJames WilsonFat Cat16D: Foreign Extra Stout
3rdJason Jones
Co-Brewer: TAG TEAM /Charlie Abbott
No Man16B: Oatmeal Stout

Table 23: FRUIT (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNik LemmensRB29A: Fruit Beer
2ndAnthony PainterUnsaisonably Good29B: Fruit and Spice Beer
3rdJosh SmithKenji & The Salad29A: Fruit Beer

Table 31: ENGLISH ALES (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAnna Moe
Co-Brewer: Neil Page
Second-Best Bitter11B: Best Bitter
2ndMike CarterNot A Boys' Bitter11C: Strong Bitter
3rdSteve FurnivalIron Spider12C: English IPA

Table 33: BELGIAN (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTomasz RotuskiRokita25C: Belgian Golden Strong Ale
2ndJames WilsonSaison Campsis25B: Saison
3rdRasmus Simling Kristensen
Co-Brewer: Mads Thane Borre
Nybrogård Belgian Strong25C: Belgian Golden Strong Ale

Table 34: STRONG BEERS (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSilvije BorošaOld Mighty17B: Old Ale
2ndPete Talbot
Co-Brewer: TAG TEAM : Lee Immins
SATORIS 20C: Imperial Stout
3rdJason Jones
Co-Brewer: TAG TEAM/Charlie Abbott
Fen Monkey17A: English Strong Ale

Table 35: STRONG BELGIAN (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNik LemmensDubble26B: Belgian Dubbel
2ndNik LemmensTriple26C: Belgian Tripel
3rdGoran Sostarec BeDaStA 26D: Belgian Dark Strong Ale

Table 41: SPECIALITY IPA (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLukasz DanielukCryoIPA21B: Specialty IPA
2ndRichard Clibborn3 Phase Tripel IPA21B1: Belgian IPA
3rdLee Kellett
Co-Brewer: Fraser Withers
Red Dragon21B4: Red IPA

Table 42: AMERICAN ALE (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim Passmore
Co-Brewer: Robbie Gaston & Hugh Rowberry
CASC Pale Ale18B: American Pale Ale
2ndFraser WithersCrossroads18B: American Pale Ale
3rdIan HewittFrat Party18B: American Pale Ale

Table 51: SMOKED & WOOD (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRobert GallagherSkłodowska's Oaken Heart27A2: Piwo Grodziskie
2ndMatt KentBlueberry Imperial Barrel Aged Belgian Stout33A: Wood-Aged Beer
3rdMatt PiskaBASOB32B: Specialty Smoked Beer

Table 52: AMERICAN IPA (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim Passmore
Co-Brewer: Robbie Gaston & Hugh Rowberry
Accidental Faith21A: American IPA
2ndLee KellettDrip Hop21A: American IPA
3rdTim Lyon
Co-Brewer: NEWCOMER
Lyon Brand Session IPA21A: American IPA

Table 53: DARK AMERICAN (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMarcus AlexanderBadger Killer20B: American Stout
2ndFraser Withers
Co-Brewer: LEE KELLETT
BLUE JAY19A: American Amber Ale
3rdEmma InchBring Back Gordon Brown Ale19C: American Brown Ale

Table 61: SOURS, BRETT & BUGS (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoon ChungThere It Goes27A1: Gose
2ndKat SewellSaisons In The Abyss28A: Brett Beer
3rdJosh SmithBuffoon28C: Wild Specialty Beer